Už laisvę skaityti

Jūsų ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente,
Lietuvos Respublikos Premjere,
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininke,
Lietuvos Respublikos kultūros ministre,
Lietuvos Respublikos piliečiai,

Esant šiandieninei ekonominei situacijai, daugelis kultūros, švietimo ir laisvalaikio paslaugų gyventojams tampa prabanga. Todėl visuomenėje auga bendruomeniškų, socialiai jautrių ir nemokamas paslaugas teikiančių institucijų vaidmuo. Švietimo ir kultūros srityje šį vaidmenį sėkmingiausiai atlieka viešosios bibliotekos – naujausių tyrimų duomenimis, apie jas gyventojai atsiliepia palankiausiai (76 proc. vertina teigiamai).

Nors bibliotekose gyventojai labiausiai vertina pačius bibliotekininkus – jų profesionalumą, draugiškumą, geranoriškumą – negalima neatkreipti dėmesio ir į pastaraisiais metais pagerintą bibliotekų materialinę bazę, vystomas bibliotekų paslaugas. Prie to labai prisidėjo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Jos dėka išaugo 15 modernių bibliotekų savivaldybių centruose, sėkmingai vykdomas drauge su Bilo ir Melindos Geitsų fondu ir Lietuvos savivaldybėmis finansuojamas projektas „Bibliotekos pažangai“. Lietuvos žmonės vertina jiems atsivėrusias galimybes naudotis moderniomis bibliotekų paslaugomis – lankytojų skaičius bibliotekose auga.

Deja, šiai plėtrai iškilo grėsmė. Valstybė 80 proc. mažina finansavimą knygoms įsigyti (šia paslauga naudojasi 95 proc. bibliotekų lankytojų), savivaldybės drastiškai „karpo“ viešųjų bibliotekų biudžetus. Tai turės realiais pasekmes paslaugų prieinamumui gyventojams – dalis mažų miestelių ir kaimų gyventojų neteks paskutinių kultūros ir bendruomeninių židinių, o miesto žmonėms bus apribotas laikas, kada jie gali naudotis bibliotekų paslaugomis.

Kreipiamės pirmiausia į Lietuvos visuomenę, pilietines ir bendruomenines organizacijas, prašydami palaikyti poziciją, kad ir 2010 metais Lietuvos piliečiai turi turėti galimybę viešosiose bibliotekose skaityti naują spaudą ir naujas knygas, naudotis internetu, mokytis, bendrauti ir dalyvauti kultūriniame gyvenime. Todėl prašome pagalbos parašais, o esant galimybei, ir gyvu žodžiu atkreipti į tai seniūnų, merų ir savivaldybių tarybų narių, Vyriausybės, Seimo narių ir Prezidentės dėmesį.

# Vardas Komentaras Miestas Pasirašymo data
1 Alma ... bibliotekos turi išlikti ir joms reikalingos naujos knygos
2 Dalė E... kadangi knygos labai brangios,tai vienintelė galimybė skaityti literatūrą yra biblioteka
3 Laima K... mums reikia naujų knygų, žurnalų. mes norime skaityti!!!
4 J. M... Lietuvai reikia išsilavinusių, išprususių žmonių
5 Sandra Š... už naujas knygas, žurnaliukus, interneta bibliotekoje
6 Romas M... Mums labai reikia nors nedidelio kiekio naujų knygų
7 Ausra D... biblioteka reikalinga visuomenei,nes jose galima isigyti nemokamai knygu,o tai skatina jaunima tobuleti
8 Valentina N... nepaprastai reikalinga nauja knyga bet ir pati naujausia spauda
9 Meilutė G... labai norisi kad bibliotekose butu kuo daugiau spaudos,knygų
10 Irena M... Bibliotekoje jau perskaitytos visos knygo, labai reikai naujų
11 Jonas L... Būtinai reikia naujų knygų, atnaujinti bibliotekos fondą.
12 Gintarė Š... Bibliotekoje labai trūksta mokslinės literatūros, nes studijuoju, o reikiamos literatūros dažnai ir neberandu.
13 Arūnas Č... Fondai mažai pildomi. Reikia daugiau naujų knygų. Žinynų, enciklopedijų.
14 Edvinas ... Reikia bibliotekai naujų knygų, kad mes mokiniai galėtume skaityti.
15 Jurijus S... uŽ naujas knygas,periodiką,nemokamą internetą bibliotekoje
16 Aurika D... knyga zmoguje lavina kalbesena ir vaizduote,todel privalu skaityti kngas
17 Daiva J... Biblioteka- vienintelis nemokamas kultūros,informacijos,savišvietos šaltinis kaimo žmonėms.
18 Vidmantas R... reiketu bibliotekose nauju knygu,ivairiu specialybiu zurnalu ir panasiai
19 Nijolė V... Knygų paaugliams, pažintinės literatūros labai trūksta
20 Darius P... norisi rasti kuo daugiau naujesniu knygu ir spaudos
21 Olga V... labai kaimo bibliotekoms trūksta naujų knygų, periodinių spaudinių.
22 Ingrida K... Mūsų bibliotekoje reikėtų daugiau knygų, nes mokiniai labai mėgsta skaityti įvairias knygas.
23 Airika N... knygos brangios,naudojamės tik bibliotekos paslaugomis
24 Danutė B... Knygos - mūsų atgaiva sielai. Ypač kaime biblioteka būtina.
25 Gintė B... labai mėgstu skaityti, esu neįgali, norėčiau skaityti naujas knygas,naudotis internetu
26 Biruta J... noriu bibliotekoje rasti naujos periodikos ir knygų
27 Snieguole B... noretusi kad butu bibliotekos papildytos naujomis knygomis.
28 Giedrė O... Bibliotekoms reikia daugiau knygų, nes mažas pasirinkimas tiek vyresnio amžiaus, tiek jaunesnio amžiaus skaitytojams.
29 Joana R... noriu bibliotekoje rasti naujos periodikos ir knygų
30 Elena S... biblioteka gauna mažai knygų, ypač pastaruoju metu

Prašymas atšaukti likusius mokslo metus.

Ž. Vaitkus. Adresuota: Lietuvos Respublikos seimas

Atsižvelgiant į Lietuvoje besimokančių vaikų skaičių, ne visi turi galimybė prisijungti prie interneto, dienynai ,,lūžta" nuo per didelio apklausos skaičiaus, šalyje yra per 300 tūkst. mokinių, serveriai negali prijungti visų vienu metu. Pirmąją dieną nuotolinis ugdymo procesas prasidėjo su rimtais trukdžiais – nebepasiekiamos nuotolinio mokymo platformos, neveikia elektroninis dienynas. Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius jau prakalbo apie galimybę mokslo metus nutraukti anksčiau ir vaikus perkelti į kitas klases. „Mokslo metai kai kuriose šalyse yra užbaigiami, vaikai perkeliami į kitą klasę su mintimi, kad kitais metais mokymosi procesas bus intensyvesnis. Tokius variantus mes taip pat svarstome. Yra sudaryta komisija, kuri per porą savaičių turėtų įvertinti visas aplinkybes“, – pirmadienį LRT radijui sakė A. Monkevičius. Ministerijos duomenimis, trūksta apie 18 tūkst. kompiuterių vaikams iš šeimų, kuriose yra keli mokiniai

Prašymas atšaukti 2020 metų Valstybinius Brandos egzaminus.

S. Kaunelis. Adresuota: LIetuvos Respublikos seimas

Dėl susiklosčiusios situacijos (Covid-19 viruso) Lietuvos Respublikos abiturientai kreipiasi į vyriausybę su prašymu atšaukti 2020 metų Valstybinius Brandos egzaminus, savo prašymą grindžiame toliau išvardintais argumentais: Nuotolinis mokymas nesuteiks tokios pačios mokymosi kokybės kaip mokymas gyvai. Dauguma mokytojų yra senyvo amžiaus žmonės, kurie jei ir turi priėjimą prie nuotolinio mokymosi priemonių, tikrai nėra pajėgūs jomis adekvačiai operuoti. Tad iš nuotolinio mokymo, geriausiu atveju telieka nuotoliniu būdu perteikti namų darbai, be jokio dėstymo elemento. Natūraliai kyla klausimas: ar mokiniai pasiruoštų egzaminams, jei atėję į ugdymo įstaigas tegautų užduotis, be jokio paaiškinimo kaip jas atlikti? Egzaminų nukėlimas sukelia abiturientas papildomą stresą. Stresas, kaip žinoma ir taip stiprus faktorius, kuris įtakoja mokinių pasiekimus egzaminų metu, būtų tik dar labiau sustiprintas neužtikrintumo dėl žinių, įgytų atliekant pasiruošimą namų salygomis, bei dėl suspausto egzaminų grafiko. Šių veiksnių įtakotas streso faktorius, smarkiai atsilieptų abiturientų rezultatams. Vasaros vidurys nėra tinkamas egzaminų laikymui dėl laiko sąlygų, mat ugdymo įstaigos nėra pritaikytos operuoti vasaros metu, jose nėra sistemų, kurios užtikrintų darbui tinkamą temperatūrą. Nekyla abejonių, kad karštis tikrai neigiamai prisidėtų prie ir taip demoralizuotų abiturientų stovio. Stojimai į universitetus galėtų būti vykdomi pagal mokinių III-IV klasių vidurkius, nes dažniausiai vidurkiai yra panašūs į egzaminų išlaikymo rezultatus, mokiniai dirbdami nuotoliniu būdu galėtų gauti įvertinimus. Priešingu atveju nepasiruošę, streso apimti ir karščio veikiami abiturientai egzaminus išlaikytų žymiai praščiau nei leidžia jų tikrieji sugebėjimai. Toks jų žinių vertinimas būtų neadekvatus ir amoralus, didžiai neteisingas jaunosios kartos atžvilgiu.