Leiskite SMS rašyti lietuviškai!!

0 PARAŠAI

Kategorija:

Lietuvių kalba yra viena pati seniausių kalbų pasaulyje. Kai kas net tvirtina, kad ji artimiausia sanskritui. Vadinasi, lietuvių kalba, kaip ir kitos, yra pasaulio kultūros paveldo dalis.
Nepaisant to, lietuvią kalba, jos taisyklinga ir įspūdinga gramatika ignoruojama net pačioje Lietuvoje įvairių verslo banginių. Pavyzdžiui viena mobiliojo ryšio operatorė teigia, kad „ viena SMS žinutė, parašyta naudojant angliškas raides, turi iki 160 simbolių. Pirmoji SMS žinutė, parašyta naudojant kitų kalbų raides (lietuviškas, rusiškas ir kt.), turi iki 70 simbolių. Tolimesnės žinutės susidaro iš 64 simbolių“ (2012-03-02). Panašiai atsakė ir kita mobiliojo ryšio bendrovė.
Kultūros ministerija po 2008m. vasario 28d. pasitarimo pripažino, kad „ lietuviškais rašmenimis rašomos SMS žinutės kainuoja lygiai tiek pat, kiek rašomos angliškais rašmenimis, tačiau yra trumpesnės“ (Iš Lygių galimybių kontrolieriaus Tarnybos Atsakymo 2011-09-05 d. ir Ryšių Reguliavimo Tarnybos Atsakymo 2011-08-02d. ).
Nors ir pripažįstama, kad „egzistuoja pasaulinio ryšio standartai“, ar neatėjo metas pakeisti požiūrį į patį brangiausią kultūros paveldą ir turtą – nacionalinę kalbą. Ir tai liečia ne tik lietuvių, japonų, rusų, bet ir visų kaimyninų tautų kalbas: latvių, estų, baltarusių, ukrainiečių, lenkų, moldavų ir kt.
Akivaizdu, kad taupantis žmogus, ypatingai jaunas ir skubantis, turi turėti papildomą motyvaciją mokytis rašyti taisyklingai. Taip augtų ir žmogaus asmeninis patriotiškumas, pagarba valstybei ir žmogui, tautos papročiams. Galbūt net sumažėtų emigracija!
Todėl prašome Lietuvos Respublikos Seimą ir kitas atsakingas institucijas iš naujo išnagrinėti šią problemą ir suteikti visiems vienodą galimybę rašyti savo gimtąja kalba SMS žinutes.

# Vardas Komentaras Miestas Pasirašymo data
1 Genovaitė P... JAU SUANGLĖJOME VISAI.... savoj šaly aš tartum užsienietis...

Įspėjamieji ženklai prieš trikojus

A.Maceina. Adresuota: Lietuvos Respublikos seimas

Kelių eismo taisyklėse nurodyta, jog kelio ruožas, kuriame įrengti nustatyto greičio režimo pažeidimus fiksuojantys automatiniai prietaisai, žymimi kelio ženklu „Automatinė greičio kontrolė“. Policija naudoja kilnojamus greičio matuoklius apie kuriuos nėra jokių įspėjamūjų ženklų, visoje europos sąjungoje apie tokius "radarus" įspėja ženklai. Taigi iškyla toks klausimas: - Jei jau esame europos sąjungoje ar neturėtų ir įstatymai buti vienodi? Pvz.: iš kur kitų ES šalių gyventojams žinoti apie tokią tvarką Lietuvoje? Ir kas atsakys jei koks kitos ES šalies pilietis važiuojantis tamsiuoju paros metu bus apakintas blykstės ir padarys auto įvykį? Jis nebus įspėtas apie jokius greičio matuoklius. Taigi nestatydami įspėjamūjų ženklų jūs netik nesilaikot KET (nes trikojus jūs taippat įrenginėjat trumpalaikiui naudojimui, sujungiat viską, sutveriat, nebūna juk taip,kad išimat iš bagažines patstatot ir veikia) bet ir keliat avaringas situacijas tamsiuoju paros metu.

KABLYS-KULTŪRAI

Pilietis. Adresuota: UAB Žibosa, Nacionalinė žemės tarnyba, Vilniaus miesto savivaldybė

Prašome, kad Vilniuje, Kauno g. 5, esančių Kultūros rūmų paskirtis nebūtų keičiama iš kultūrinės į administracinę. Prašome, kad pastato bei žemės ant kurios jis stovi paskirčių nesutapimas būtų sprendžiamas kitu būdu, nes akivaizdu, kad pakeitus paskirtį tik laiko klausimas kada bus renovuota pagal naująjį projektą, o tai reikštų, kad miestas neteks dar vienos unikalios, kultūrai skirtos, erdvės. Mes to nenorim! KABLYS - KULTŪRAI!