Dėl kristelerio manevro panaikinimo

Sustabdykime smurtą prieš gimdančią moterį!

Lietuvos gimdymo namuose masiškai taikoma nelegali ir sveikatą žalojanti procedūra – kristelerio manevras (pilvo spaudimas gimdymui užbaigti).

Nors, deja, apie tai nėra atlikta jokių oficialių tyrimų ir surinkta duomenų, tačiau šį smurtą patyrusių moterų pasakojimai arba jį mačiusių jų artimųjų liudijimai išduoda viešą paslaptį, kad tai yra įprasta praktika.

Kristelerio manevrą sudaro fizinės jėgos panaudojimas rankomis spaudžiant pilvą iš viršaus, siekiant išstumti kūdikį. Nėra įrodyta, kad taip galima pagreitinti kūdikio gimimą – tai eksperimentinė procedūra, kurios nederėtų naudoti kasdienėje akušerijos rutinoje.

Žinoma, kad moterims atliekant šį „manevrą“ ant pilvo lieka didelės mėlynės / lūžta šonkauliai / kyla perteklinis kraujavimas / plyšta gimda, kepenys arba tarpvietė / jų lytiniai santykiai tampa skausmingi ir kt. Kūdikiams sulaužomi kaulai / pažeidžiami nervai (ypač – rankų) arba stuburas / kyla komplikacijų dėl deguonies nepakankamumo / jie patenka į intensyvios terapijos skyrių ir kt.

Todėl kristeleris yra uždraustas daugelyje šalių, tarp jų Prancūzijoje ir Lenkijoje. Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijose taip pat nurodoma, kad jis nėra naudojamas naujagimio gimimui palengvinti.

Taigi, ši procedūra nėra pagrįsta įrodymais, taikoma tik šiurkščiai pažeidžiant gydytojo etiką ir tik dėl akušerio-ginekologo asmeninio sprendimo atlikti šį nelegalų veiksmą – vadovaujantis vien savo ir savo kolegų žalingais įpročiais/įsitikinimais ar dėl asmeninio patogumo, siekiant neteisėtu būdu sutrumpinti gimdymo trukmę. Ši draudžiama procedūra ne tik kelia papildomą kančią gimdančiai moteriai, bet ir nereikalingai sutrikdo jos sveikatą, todėl yra ne tik medicinos etikos pažeidimas, bet ir kriminalinis nusikaltimas.

Be to, akušerio-ginekologo atsainus požiūris į gimdančios moters gerovę, taikant draudžiamas praktikas, gali būti ir „atlygis“ už negautą neoficialų užmokestį.

Nors Lietuvoje, kaip ir apskritai Rytų ir Vidurio Europos regione, pilvo spaudimo praktika yra įprasta, sunku įvertinti jos tikrąjį paplitimo mastą – nes mūsų šalyje apie tai ne tik nėra atlikta jokių tyrimų, bet gydytojai „dėl teisinių priežasčių“ apskritai nėra linkę dokumentuoti arba pripažinti, jog atliko šį veiksmą. Sveikatos priežiūros įstaigos linkusios šališkai ginti savo darbuotojus. O sužalotos moterys, dėl neapsakomos smurto ir streso gimdymo metu patirties, tiesiog turi per mažai jėgų ieškoti teisingumo. Todėl šie nusikaltimai lieka neišaiškinti, o kaltininkai – nenubausti.

Kristelerio manevras yra barbariška praktika ir turi liautis nedelsiant!

Mes, šį smurtą patyrusios arba norinčios jo ateityje išvengti moterys ir jų artimieji, šios barbariškos praktikos neapkenčiantys Lietuvos Respublikos pilietės ir piliečiai, Reikalaujame:

1. Išsakyti plačiajai visuomenei aiškią Prezidentūros, Seimo, Vyriausybės, Prokuratūros poziciją ir pabrėžti, kad kristelerio manevro atlikimas yra netoleruotinas, nemediciniškas, neetiškas ir nelegalus;
2. Absoliučiai netoleruoti kristelerio manevro sveikatos priežiūros įstaigose, o jį atlikusius asmenis patraukti atsakomybėn – panaikinti jų licencijas ir nubausti baudžiamojo proceso tvarka;
3. Atsakingai ištirti kiekvieną gimdžiusios moters, jos artimųjų ar kitų liudininkų pranešimą apie šio manevro atlikimo atvejus;
4. Atlikti sveikatos priežiūros įstaigos išorinį auditą, jeigu nukentėjusi moteris arba liudininkas pranešė apie bent vieną joje atliktą kristelerio manevrą, galimai sutrikdžiusį sveikatą;
5. Informuoti visus Lietuvos Respublikos prokurorus, kad kristelerio manevro atlikimas yra nelegalus ir savaime sudaro pagrindą patraukti jį atlikusį akušerį baudžiamojon atsakomybėn.

Pasirašyti peticiją

# Vardas Komentaras
1 Neskelbiama
2020-01-15 / 21:23
Sutinku! Netoleruotimas šis metodas! Ir studentai, būsimi akušeriai-ginekologai, tegu nemokomi netinkamų metodų.
2 DalėMarija
2019-10-14 / 17:17
Pati pergyvenau šį košmarą. Tai pasibaisėtina. Todėl gimdžiau tik vieną kartą.
3 Neskelbiama
2019-10-12 / 00:22
Man gimdymo metu taip pat buvo maigomas pilvas. Gerai, kad kūdikis gimė sveikas.
4 Neskelbiama (Plungė)
2019-09-19 / 14:27
Man tai teko patirti, ačiū Dievui vaikas gimė sveikas. Daugiau to patirti nenorėčiau.
5 Martynas (Vilnius)
2019-09-06 / 14:27
Su šia praktika susidurėme ir mes su žmona. Daktarė prieš mano akis spaudė gimdyvei pilvą. Turiu net slaptą vaizdo įrašą.
6 Sigita (Šiauliai)
2019-08-27 / 11:23
Aš irgi su tuo susidūriau. Gimdžiau 2018. Esu prieš tokį metodą.
7 Laura (Kėdainiai)
2019-07-12 / 18:06
Esu prieš Kristelerio metodą, negali gydytojai naudoti smurtą prieš gimdyvę. UŽDRAUSKIT
8 Aleksandra (Vilnius)
2019-06-27 / 08:50
Vienareikšmiškai drausti!!! Negaliu patikėti, kad šis metodas iki šiol taikomas ir manoma, kad jis veiksmingas ir naudingas...
9 Salomėja (Klaipėda)
2019-06-26 / 18:00
Patyriau per gimdyma ačiū Dievui vaikučiui nieko, skausmas nežminiškas...
10 Deimantė
2019-06-13 / 19:46
Pasirašau šią peticiją, gimdymas neturi žaloti!
11 Renata (Prienai)
2019-06-13 / 18:40
Zmogus isgyvenantis baisiausia savo gyvenimo akimirka ir bidamas pazeidziamiausias koks tik gali buti - neturetu patirti dar didesnio kosmaro. Tai nusizengimas pries zmoniu teises ir humanizmo paniekinimas.
12 Neskelbiama
2019-06-13 / 18:24
Aš prieš tokius drąstiškus , fizinius veiksmus gimdymo metu prieš moterį
13 Neskelbiama (Vilnius)
2019-05-29 / 15:10
Su kumsciais sokinejo ant pilvo. Vaikas turi duobute iki siol galvoje (3,5m) Taip pat su oksitocinu perskatino gimda iki nezmoniskos busenos
14 Neskelbiama
2019-05-27 / 20:29
Būtina stabdyti smurtą prieš gimdyvę ir kūdikį
15 Vilma (Ukmergė)
2019-05-27 / 20:23
Turiu brolį, kuris gimė su tokia "pagalba" ir 35 metai kaip visiška negalia.
16 Onutė (Pakruojis)
2019-05-27 / 16:08
Mano pusbrolis gimė taikant šį metodą, liko neįgalus.
17 Audra (Kaunas)
2019-04-04 / 00:06
Patyriau tai gimdymo metu. Plyšo gimda, gimdos kaklelis.Patyriau stiprų skausmą.Operavo 2.5 val ,netekau daug kraujo.Patyriau tikrą siaubą.
18 asta
man dare si metoda per du gimdymus is keturiu gimdymu. ir pasekmes liko mano sveikatai. vaikuciai aciu dievui sveiki nenukentejo.
19 Jovita
Man taip pat buvo taikomas šis metodas gimdymo metu, nors pavojaus nei man nei kudikiui nebuvo. Tiesiog gydytojas norejo greiciau eiti baigti ziureti krepsini...
20 Vida
Situo metodu buvo sugaginti mano seksualiniai santykiai visam likusiam gyvenimui del plysimu ir neprofesionalaus susiuvimo, dar ir dabar po 35 metu randas plonos virves storumo
21 Aleksandr
Lietuvoje labai blogos salygos, susidurem Klaipedoje, moralinis spaudimas, zmogiskumo nebuvimas
22 Ilona
Buvo naudojamas gimdymo metu, kartu su vakuumu. Po gimdymo, yra iki šiol jaučiamas sutrikęs virškinimas, ko anksčiau nebuvo. Ilga laiką buvo jaučiamas diskomfortas pilvo srityje, nuo spaudimo,
23 Gabija
Noriu kad moterys gimdyti eitu be baimės kad bus sužalotos jos ir ju kūdikiai! Apsaugokime tai dėl ko žmonyje gyvuoja
24 Jurgita
Tai smurtas ir prieš moterį ir prieš naujagimį!
25 Dovilė
Patyrėme ir mes šį manevrą, sūnus gimė su didžiule haematoma ant kaktos ir viršugalvio
26 Vilija
Valdininkai,baikite gyventi viduramžiuose ir skirkite pinigų Cezario operacijoms,jeigu moteris pageidauja.
27 Monika
Kaip butu saunu, jei atairastu Lietuvoje ligonines dpalankios ne tik naujagimiui, bet ir gimdyvei..
28 A.
Deja, ir man buvo atliktas šis manevras. Dar ilgai po gimdymo jaučiau pilvo skausmą toje vietoje, kurioje buvo spaudžiama. Kritinio atvejo nebuvo, tokiu būdu gyd siekė paspartinti vaikučio užgimimą
29 Jūratė
Taikant šį metodą 1987 m. gimė mano duktė, pasekmes jaučiu iki dabar (didelės problemos mano sveikatai). 
30 Taip
kaip gimdyvė nukentėjau ne daug,bet vaikui vienoj galvos pusej duobė,kitoje guzas+lūžęs raktikaulis+mėlynės ant veido. Pagr.diag.-sutrikdyta smegenų kraujotaka,ko pasekoje atsiliekanti vaiko raida.