Apsaugokime nerūkančiųjų teisę į tabako dūmais neužterštą orą

884 PARAŠAI

Kategorija:

Kaip pilietinė visuomenė aktyviai kovojame, kad turėtume kuo švaresnę Lietuvos gamtą, stengiamės apsisaugoti nuo neigiamo ūkinių veiklų bei visuomenės įpročių poveikio. Neseniai buvo galima rūkyti lėktuvuose, darbo vietose, kavinėse ir restoranuose, bet pripažinus, kokią žalą sukelia rūkymas aplinkiniams, buvo uždrausta rūkyti šiose vietose. Tačiau vis dar nuodijame vieni kitus pačioje artimiausioje aplinkoje – kaimynystėje – kai rūkome daugiabučių namų balkonuose.
Daugiabučių namų gyventojai, kurių kaimynai rūko balkonuose, priversti kvėpuoti tabako dūmais. Dūmai kyla aukštyn ir skverbiasi per pravirus langus, pasklinda kambariuose. Taip užteršdami orą, rūkantys kaimynai pažeidžia kitų gyventojų teisę netrukdomai naudotis savo turtu, naudotis balkonais, vėdinti patalpas atidarius langus.
Įrodyta, kad ne tik rūkant, bet ir kvėpuojant tabako dūmais užterštu oru, į organizmą patenka nikotinas, smalkės, dervos ir šimtai kitų, sveikatai pavojingų cheminių junginių. PSO duomenimis, pasyvus rūkymas pasaulyje kasmet nusineša per 600 000 nerūkančiųjų gyvybių. Žmogus, kurį laiką išbuvęs prirūkytoje patalpoje gali jausti intoksikacijos požymius. Nustatytas ryšys tarp pasyvaus rūkymo bei rizikos susirgti širdies, plaučių bei psichinės sveikatos ligomis. [1]
Nors nuosavybės neliečiamumas pripažįstamas kaip viena svarbiausių žmogaus teisių, įstatymai numato, kad savininkas turi teisę laisvai ir nevaržomai įgyvendinti nuosavybės teisę tik nepažeisdamas kitų asmenų teisių ir interesų. Europos Žmogaus Teisių Teismas yra pripažinęs, kad teisės į būsto neliečiamybės gerbimą pažeidimai apima ir tokius pažeidimus kaip triukšmas, tarša, kvapai ir kiti atvejai, jei asmeniui užkertamas kelias netrukdomai naudotis namų patogumais. [2]
Suaugusių Lietuvos žmonių gyvensenos tyrimo 2014 m. ataskaitoje teigiama, kad draudimas rūkyti tam tikrose darbo ir viešose vietose turėjo reikšmės pasyvaus rūkymo paplitimo sumažėjimui. [3]

Mes, žemiau pasirašiusieji, prašome šį kreipimąsi pripažinti PETICIJA ir REIKALAUJAME:
teisės aktais uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose, siekiant:
• apsaugoti žmonių sveikatą nuo pasyvaus rūkymo žalos,
• apsaugoti žmonių teisę į būsto neliečiamybės gerbimą nuo tabako taršos ir kvapo,
• mažinti pasyvaus rūkymo paplitimą ir taip gerinti visuomenės sveikatos rodiklius.

Kviečiame prisidėti prie sąmoningumo sklaidos ir pasidalinti šia peticija kuo plačiau.

[1] http://www.who.int/gho/phe/secondhand_smoke/en/
[2] Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijos (toliau – Konvencija) 8 straipsnis saugo asmens teisę į privataus ir šeimos gyvenimą, būsto neliečiamybę ir susirašinėjimo slaptumą. Nors Konvencijoje nėra aiškiai įtvirtintos teisės į švarią ir ramią aplinką, tačiau Europos Žmogaus Teisių Teismas savo jurisprudencijoje yra atskleidęs platesnį teisės į būsto neliečiamybę turinį, nurodydamas, kad asmuo turi teisę į būsto neliečiamybės gerbimą, reiškiančią ne tik teisę į atitinkamą plotą, bet ir teisę į ramų naudojimąsi juo. Teisės į būsto neliečiamybės gerbimą pažeidimai neapsiriboja konkrečiais ar fiziniais pažeidimais, pvz., neteisėtu patekimu į būstą, bet taip pat apima tuos, kurie nėra konkretūs ar fiziniai, pvz., triukšmas, tarša, kvapai ar kitos suvaržymo formos. Rimto pažeidimo priežastimi gali būti asmens teisės į būsto neliečiamybės gerbimą pažeidimas, jei asmeniui užkertamas kelias netrukdomai naudotis namų patogumais (Hatton and Others v. United Kingdom (GC), judgment of 8 July 2003, no. 36022/97, § 96). Sprendime López Ostra prieš Ispaniją Europos Žmogaus Teisių Teismas nustatė, kad Konvencijos 8 straipsnis gali apimti teisę į apsaugą nuo sunkios taršos, nes tai „gali turėti įtakos asmenų gerovei ir užkirsti kelią jiems netrukdomai naudotis būstu, taip neigiamai paveikiant jų privatų ir šeimos gyvenimą, nors ir nesukeliant rimtos grėsmės jų sveikatai“ (López Ostra v. Spain, judgment of 9 December 1994, Series A no. 303 C, § 51).
[3] https://publications.lsmuni.lt/object/elaba:8606783/

Pasirašyti peticiją

# Vardas Komentaras
1 Neskelbiama (Kaunas)
2020-05-08 / 10:08
Negaliu atsidaryti langų bei vėdinti kambarių dėl kaimynų rūkymo
2 Neskelbiama (Vilnius)
2020-05-04 / 23:00
Negaliu atsidaryti langų bei vėdinti kambarių dėl kaimynų rūkymo terasoje.
3 Sandra (Vilnius)
2020-04-29 / 01:02
Kaimynau ruko bolkonuose ir net laiptineje. Langelio net nakciai pravert neina, kambarys pritvinksta dumu. Kas gina nerukanciuju teises? Kaip apdaugoti vaikus nuo to?
4 Ana
2020-04-26 / 09:49
Rūkymas sukelia sveikatos sutrikimus, todėl kaimynams turėtų būti uždrausta rūkyti balkonuose
5 Neskelbiama (Vilnius)
2020-04-20 / 12:58
Draudimas rūkyti patalpose nevaržo žmogaus teisių, o saugo nerūkančiųjų.
6 Ieva (Vilnius)
2020-04-14 / 07:51
Turiu teisę į švarų orą. Uždrauskime kaimynams rūkyti balkonuose ar per langus.
7 Ina (Vilnius)
2020-04-06 / 20:53
Turiu teisę į švarų orą. Nekvėpuoti negaliu. Kitų žmonių silpnybės neturi žaloti šalia esančių.
8 Gintautas
2020-04-06 / 14:02
Nebeįmanoma gyventi su rūkančiais kaimynais. Ar mūsų valdžia tokia neįgali, kad priimtų atitinkamus įstatymus dėl rūkymo balkonuose???
9 Neskelbiama (Vilnius)
2020-02-23 / 17:03
Kadangi name įrengta rekuperacinė sistema ir oro paėmimas būtent šalia kaimynų balkono, dūmai patenka į vidų ir per vamzdžius atkeliauja į butą per oro padavimo angas, nes filtrai sulaiko tik smulkius teršalus bet ne dūmus. Rūkant balkone, dūmai patenka pro pravirą langą, tai vasarą reikia arba uždaryti langus arba kvėpuoti dūmais užterštu oru. Pritariu šiai peticijai pačių rūkančiųjų sveikatos prasme, galbūt daugiau žmonių mestų rūkyti,jei būtų apsunkintos galimybės laisvai rinktis rūkymo vietą
10 Neskelbiama (Klaipėda)
2020-01-19 / 18:40
Turime vaikus, kaimynai ruka, dumas ateina per langus vasaros laiku. Taip pat kaimine ruka koridirije ir slepesi jai kas kas tai eina. Drauskite, bauskite kaimynus ir saugokite musu sveikata nuo kaimynu rukimu. Kodel mes turime kvepuoti cigareciu dumais ir musu vaikai taip pat?
11 Neskelbiama (Klaipėda)
2020-01-19 / 18:34
Per kaimynù rūkymà balkone,neįmanoma atidaryti langù. Vaikai ir mes kvepuojam smirdanti cigareciu duma. Vaikai tury astma. Visi be jegu kas ka tai padariti nes nera draudziamo istatymo.
12 Virginija
2020-01-10 / 11:56
Aš pasirašau peticiją už nerūkymą balkonuose, namo prieigose, laiptinėse ir t.t
13 Nerijus (Vilnius)
2020-01-09 / 10:24
Negalima atsidaryti langų bei vėdintų patalpų dėl kaimynų rūkymo balkone.
14 Neskelbiama (Klaipėda)
2019-12-12 / 14:54
Pasirašau už nerūkymą daugiabiučių rūsiuose, balkonuose, namo prieigose, laiptinėse, butų voniose ir tualetuose, nes dūmai prasiskverbia pro tarpelius prie vandens vamzdynų,per ortakius ir esame priversti kvėpuoti smarvę.
15 Rasa (Priekulė)
2019-12-12 / 09:19
Aš pasirašau peticiją už nerūkymą bakonuose, namo prieigose, laiptinėse ir t.t.
16 Neskelbiama (Klaipėda)
2019-12-07 / 18:08
Keista, kaip ilgai ta vadinama teisė savo nuosavybėje daryti ką noriu buvo kaip argumentas ir pagalys ratuose, stabdantis šio įstaymo priemimą. Analogas su triukšmu- ten gi ne tik savo balkone, o niekur savo bute ( net ir atsiprašant WC ) ir nė per langą, nė per ventilioacijos vamzdį .... niekur negali garsiai leisti naktį muziką ar triukšmauti, nes triukšmas pasieks kaimyno butą- jo nuosavybę ir niekam nekilo su tuo teisinių kolizijų.
17 Neskelbiama (Vilnius)
2019-12-04 / 16:41
Žiauriai smirdi, pykina, pradeda skaudėti galvą. Visada mobinsiu aplinkui rūkančius kaimynus. Kurio nepaveiks, sugalvosiu veiksmą, jei žmoniškai neįmanoma susitarti, t.y. kaip šauksi-taip ir atsišauks.
18 Neskelbiama (Kaunas)
2019-11-15 / 18:07
Iš balkonų pabėgs i vonia, tai dar žymiai blogiau
19 Neskelbiama (Vilnius)
2019-10-30 / 19:49
Vaikams cigarečių neparduoda, bet mano vaikas uosto kasdien kaimynų, kurie rūko virtuvėje, dūmus. Smarvė sklinda ventiliacijos angomis ir yra neįmanoma būti savo bute! Kodėl valstybė neužtikrina mano teisės į naudojimąsi nuosavybe ir nebaudžia nuodijančių mane, vyrą ir mano nepilnametį vaiką?
20 Neskelbiama
2019-09-30 / 21:49
Naujame daugiabutyje įrengtas rekuperatorius tapo ne pliusu, o kančia, nes sutraukia visus rūkančio kaimyno dūmus net jei langai uždaryti. Naktį pabundame nuo to, kad kambarys pilnas dūmų, o išjungti negalime, nes kitokios ventiliacijos tiesiog nėra. Tapome visiškais rūkančių kaimynu įkaitais. Gražiuoju susitarti nepavyksta, o įstatymas mūsų negina. Rūkoriai savo teise gali naudotis tik tiek, kiek nepažeidžia kitų sveikai gyvenančių teisių.
21 Neskelbiama (Vilnius)
2019-09-30 / 21:28
Sunku suvokti kaip Seimo nariai nesugeba suvokti šios problemos, nesugeba apsaugoti norinčių sveikesniais išlikti žmonių, ateities kartų. Geri dūmai kai kuriems tautos išrinktiesiems apdūmė akis...
22 Neskelbiama (Vilnius)
2019-09-09 / 13:04
riboti rūkymą ir prie pastatų, nes skersvejis dūmus išnešioja po visą namą
23 Neskelbiama (Vilnius)
2019-08-13 / 07:38
Kai namuose tvanku ir per šilta vakarais (ir netik) neįmanoma atsidaryti lango, nes kaimynas rūko,kartais net kas 20 min.
24 Neskelbiama (Vilnius)
2019-08-11 / 23:43
Negaliu atsidaryti langų, nes kaimynas kas valandą rūko. Noriu kvėpuoti grynu oru, o ne būti savo namuose aklinai uždarius langus. Kodėl mano teisės pažeidžiamos dėl kažkieno priklausomybės ?
25 Neskelbiama (Anykščiai)
2019-08-07 / 09:38
Ryte pabundu ne nuo gaivaus ryto oro, o prirūkytame bute...
26 Neskelbiama (Vilnius)
2019-05-23 / 20:10
Jau tiek metu seimo nariai tempia su siuo istatymu, kad net nesitiki, kad pagaliau jis bus priimtas. Kiek gi galima laukti?!
27 Neskelbiama (Vilnius)
2019-01-10 / 09:46
Pagaliau REALIAI susirūpinta nerūkančios visuomenės sveikata. Ačiū kad apsaugosite mus!
28 Neskelbiama (Alytus)
2019-01-09 / 19:58
Per kaimynù rūkymà balkone,neįmanoma atidaryti langù.
29 SALVYTĖ
2018-11-20 / 12:09
Priimti įstatymą, kad negalima būtų rūkyti balkonuose. Dėl sveikatos, nes dūmai ištisai nuo aplink rūkančių eina pro langus
30 Neskelbiama
2018-11-18 / 15:17
What's Happening i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & help other users like its aided me. Great job.

Laikas baigti karantiną (248)

Lietuvos. Adresuota: Lietuvos Respublikos Vyriausybė

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, atsižvelgdama į kintančią situaciją dėl koronaviruso, visuotinį karantino režimą turi nedelsdama atšaukti. Todėl, kad: (1) Susirgimų skaičius Lietuvoje palaipsniui mažėja, situacija taisosi, taigi pagrindo laikyti visą šalį šiame ypatingame režime nėra. (2) Visuotinius karantinus viena po kitos atšaukinėja ir kaimyninės šalys – taip siekiama kuo greičiau grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo. (3) Karantino metu Vyriausybė atvirai leidžia diskriminuoti senjorus ir vyresnio amžiaus žmones – jų laisvalaikis bei profesinė veikla yra ribojamos. (4) Vis daugiau požymių, kad teisinis visuotinio karantino režimas valdantiesiems reikalingas ne dėl objektyvių priežasčių, o dėl artėjančių rinkimų ir didesnės valdžios – taip galima greičiau priimti ne visada būtinus ir reikalingus sprendimus, galią sutelkti nedidelės žmonių grupelės rankose. (5) Kelis kartus per dieną skelbiami vis nauji nurodymai ar rekomendacijos vargina ir sekina visuomenę, augina psichologinę įtampą, rodo apklausos. Visa tai nėra suderinama su atviros visuomenės principais. Priešingai, žmonių sąmoningumą reikia skatinti. (6) Reaguoti į viruso protrūkius, jei tokie būtų, galima kitais būdais – pavyzdžiui, skelbti tikslinius karantinus konkrečioje vietovėje ir panašiai. (7) Lietuvoje ir toliau reikia vykdyti aktyvią testavimų strategiją – tai leidžia matyti realią viruso cirkuliavimo visuomenėje situaciją ir, reikalui esant, ją suvaldyti.

Dėl iškastinių mineralinių uolienų perdirbimo veiklos Pramonės g. 1, Alytuje (164)

Antanina. Adresuota: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijai, Aplinkos apsaugos agentūrai, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, Alytaus priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai, Alytaus miesto savivaldybės administracijai

Mes, Lietuvos Respublikos piliečiai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos peticijų įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 3 punktu bei 14 straipsnio nuostatomis, kreipiamės į Jus su prašymu pripažinti šį mūsų kreipimąsi peticija. Kreipimosi priežastys ir tikslai: 2020 m. gegužės 7 d. UAB APLINKOS VADYBA viešai paskelbė informaciją apie parengtą Iškastinių mineralinių uolienų perdirbimo veiklos, Pramonės g. 1, Alytus, poveikio aplinkai vertinimo (toliau – PAV) ataskaitą. Planuojamos ūkinės veiklos (toliau PŪV) organizatorius – Alytaus mieste registruota UAB „MS LT01“. Viešas PAV ataskaitos pristatymas nuotoliniu būdu numatytas 2020 m. birželio 8 d., 17:00 val. Bendrovė praeitų metų pabaigoje paskelbė, kad planuoja cheminės konversijos būdu gaminti tokias medžiagas, kaip magnio sulfatas, silicio hidroksidas, natrio sulfatas. Taip pat gamybos procese bus gaunamos žaliavos - milteliai, naudojami metalurgijos pramonėje ir kvarcinis smėlis. Įmonės atstovas teigia, kad neva UAB „MS LT01“ kartu su mokslininkais sukūrė visiškai unikalią technologiją, kurios pagalba bus atliekamas granito perdirbimas. Numatomas uolienos (granito) suvartojimas per metus – apie 60 000 tonų. Atgabentą iškastinę mineralinę uolieną iš Vokietijos bei kitų šalių numatoma smulkinti malūnu iki reikiamos frakcijos. Gauta skalda bus talpinama į uždaras talpas, kuriuose bus apdorojama technine sieros rūgštimi. Planuojama, kad per metus bus išgaunama beveik 200 000 tonų magnio sulfato, beveik 60 000 tonų metalų hidroksidų, 9 000 tonų natrio sulfato, beveik 20 000 tonų amorfinio silicio oksido. Gamybos procese bus naudojamos agresyvios aplinkai ir žmogaus sveikatai cheminės medžiagos: sieros rūgšties net ~82 000 tonų, iš kurių gamybinėse patalpose esančiuose rezervuaruose bus nuolat saugoma net ~1 500 tonų, natrio hidroksido – 10 000 tonų, azoto rūgšties – 36 tonos, vandenilio peroksido bus sunaudojama taip pat didžiuliai kiekiai ~ 2 000 tonų per metus. Abejų šių medžiagų pavojingumo klasės ir kategorijos pakankamai aukštos. T.y. jų galimas poveikis žmogaus sveikatai vertinamas kaip labai pavojingas. Vien tik per parą į įmonės patalpas Pramonės g. 1, Alytuje, žaliavą pristatys maždaug 15 sunkiasvorių transporto priemonių talpinančių po ~24 t šios uolienos. O kur dar sieros rūgšties (iki 15 kartų per dieną) ir kitų gamybos procesui reikalingų medžiagų atgabenimas krovininiu autotransportu. Iš viso per parą į įmonę atvažiuos net 55 sunkiasvorės transporto priemonės, kurios atvyks/išvyks nuo 7 iki 22 val.ir joms ūkinės veiklos teritorijoje net nėra numatyta stovėjimo aikštelių. Šalia planuojamos ūkinės veiklos (iki 200 m atstumu) yra keletas įmonių su beveik 1000 darbuotojų, visuomeninės paskirties pastatas - Alytaus kultūros centras, maitinimo įstaiga, gyvenamieji namai, o už keleto šimtų metrų yra net saugoma teritorija - Gulbynės ornitologinis draustinis. PAV ataskaitoje yra įvardinti net 29 stacionarūs aplinkos oro taršos šaltiniai, pateikti teršalų sklaidos ore modeliavimo rezultatai. Mes manome, jog vystant šią veiklą Alytaus miesto gyventojams bei gamtai atsiranda realus pavojus ne tik galimos avarijos atveju, bet ir gamybos procese į aplinką patenkant teršalams, dėl didelio srauto sunkiasvorių transporto priemonių keliamo triukšmo ne tik šalia PŪV, bet ir miesto šiaurinėje dalyje, apie kuriuos nedviprasmiškai kalbama PAV ataskaitoje. Planuojamos ūkinės veiklos metu susidarys pavojingosios ir nepavojingosios atliekos, kurių saugojimas ir tvarkymas kelia pagrįstų abejonių dėl veiklai naudojamų pastato I-ojo aukšto bei rūsio patalpų techninės būklės. Pažymėtina, kad PAV-e teigiama, jog rūsio patalpos bus naudojamos ne tik gamybai, bet ir pirmame aukšte avarinio išsiliejimo metu išsiliejusių skysčių surinkimui. Dalis rūsio patalpų yra po vykdančios siuvimo veiklą įmonės UAB „HALTEX“ patalpomis. Kas kelia realią riziką joje dirbantiems net 350 žmonių. Tai tik dalis priežasčių dėl ko mes kreipiamės į Jus. Reikalavimai ir siūlymai: Mes, pasirašę šią peticiją-kreipimąsi, nesutinkame, kad iškastinių mineralinių uolienų perdirbimo veikla būtų vystoma adresu Pramonės g. 1, Alytuje. Nesutinkame su 2020 m. gegužės 7 d. paskelbta UAB APLINKOS VADYBA (planuojamos ūkinės veiklos organizatorius UAB „MS LT01“) parengta poveikio aplinkai ataskaita. Prašome PAV subjektų, kurie pagal kompetenciją teiks išvadas dėl PAV ataskaitos: Aplinkos apsaugos agentūros, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento, Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, Alytaus miesto savivaldybės administracijos atidžiai ir atsakingai išnagrinėti minėtą ataskaitą, atsižvelgti į galimą šios veiklos keliamą pavojų alytiškių sveikatai bei neigiamą poveikį ne tik aplinkai, bet ir kitoms šalia veikiančioms verslo įmonėms. Prašome įvertinti aplinkybę, jog PAV ataskaitoje nebuvo nagrinėta Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatyme numatyta galimybė dėl vietos alternatyvų planuojamai ūkinei veiklai. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 3 punkte numatyta galimybe Aplinkos apsaugos agentūros prašome organizuoti konsultantų dalyvavimą PAV ataskaitai ir ateityje kartu su ja pateiktoms poveikio aplinkai vertinimo subjektų išvadoms vertinti. Pareiškėjas Antanina Snarskienė

BENDRUOMENĖS NESUTIKIMAS - DĖL SALANTŲ LOPŠELIO-DARŽELIO „RASA“ PERKĖLIMO Į SALANTŲ GIMNAZIJOS PATALPAS (156)

Vaida. Adresuota: Lietuvos Respublikos seimas

BENDRUOMENĖS NESUTIKIMAS - DĖL SALANTŲ LOPŠELIO-DARŽELIO „RASA“ PERKĖLIMO PRIE SALANTŲ GIMNAZIJOS Miesto valdžia nusprendė, kad Kretingos rajono Salantų gimnazijoje būtų įkurtos naujos Salantų lopšelio-darželio „Rasa“ grupės, perkelta Salantų menų mokykla. Valdžios apskaičiavimu, Salantų gimnazijos patalpose galėtų įsikurti net 5-ios naujos lopšelio-darželio grupės. Tuomet pradinukai išsikeltų į pagrindinį mokyklos pastatą. Salantų gyventojai, vaikų tėvai aršiai priešinasi tokiam sprendimui. Nes manome, kad gimnazijos, muzikos mokyklos triukšmas trukdys mažyliams ugdymo ir poilsio procese. Projekte nesuderinama žaidimų aplinka lauke, taip pat fizinė, kultūrinė veikla įstaigoje. Taip pat pradinukams didelę įtaką darytų, nesaugi vyresniųjų mokinių aplinka. Juk tokio mažiaus vaikams būtina užtikrinti saugią aplinką, kad jaustųsi psichologiškai ir fiziškai saugus, nesutrikdyta jo sveikata ar normali raida. Darželį šiuo metu lanko 108 vaikai, bet darželis netalpina visų norinčių patekti vaikų. Lopšelis-darželis renovuotas, sutvarkyta darželio aplinka, įstaiga turi puikias sąlygas visapusiškam vaikų ugdymui ir darbuotojų darbui. Salantų lopšelio-darželio "Rasa" ir Salantų miestelio bendruomenės išreiškia savo poziciją jog, perkelti darželio į mokyklos patalpas nereikia, kadangi lieka labai daug neatsakytų klausimų, nepaskaičiuotos/nepamatuotos pasekmės. Manome, jog jungimas pablogins mūsų vaikų ugdymo sąlygas, todėl mes reikalaujame, kad mūsų nuomonė būtų neįgnoruojama, bei į ją atsižvelgiama.